Jezírková filtrace pro chov KOI kaprů

Pokud myslíte chov jezírkových ryb vážně, je potřeba dbát na vysokou kvalitu vody, ve které jsou ryby chovány. Špatně udržovaná voda v jezírku, ve které se hromadí odpadní látky, není pro chov Koi kaprů vhodná, jelikož oslabuje jejich imunitu.

Ryby jsou pak daleko náchylnější k nemocem. Základem je proto kvalitní filtrace s dostatečně výkonným čerpadlem a případně i UV lampa pro odstranění parazitů a růstu řas.

jezírko s koi potřebuje kvalitní fitlraci

Při výběru jezírkové filtrace se snažte vždy vybírat co nejobjemnější filtr. Uvnitř filtru se totiž hromadí užitečné bakterie, které přeměňují jedovaté odpadní látky z hnijících listů, rostlin a výkalů ryb na méně nebezpečné látky, které již pro ryby nepředstavují riziko. Do filtru se nejčastěji používají molitany, případně i jiné porézní materiály, které zajistí, že se ve filtru uchytí co nejvíce těchto bakterií. Na trhu existují i přípravky, které obsahují násadu těchto bakterií. Je vhodné alespoň na jaře tyto bakterie do jezírka nalít.

jezírkova fitlrace

Filtry do jezírka existují buď tlakové, biofiltry nebo gravitační. Talkové filtry jsou určeny spíše pro menší jezírka nebo jako předfiltr, jelikož se velmi dobře čistí a není nutné všechny filtrační média uvnitř vytahovat. Biofiltry jsou jakési filtrační vany, kterými protéká voda. Uvnitř jsou umístěny zpravidla molitany. Biofiltry je nutné umístit vždy nad hladinu jezírka, kdežto tlakové filtry je možné i zakopat do země.

Při výběru čerpadla bychom měli brát v potaz maximální průtok filtrem, který jsme použili. Pokud bychom zvolili příliš silné jezírkové čerpadlo, mohlo by dojít k přetečení filtru. Celkový objem jezírka by měl být přečerpán ideálně jednou za dvě hodiny. Pokud tedy máte jezírko o velikosti 10m3, mělo by být čerpadlo silné alespoň 5000 l/h.

jezírkové čerpadlo

Nezapomínejte, že pokud čerpáte vodu do větší výšky, dochází ke ztrátám, takže byste měli čerpadlo koupit o něco silnější. Hadice je vhodné použít co nejširší, přestože jsou o něco dražší. Je to z toho důvodu, aby nedocházelo k velkému odporu třením.

Důležité je vybírat čerpadlo i podle příkonu. Čerpadlo musí vodu čerpat 24 hodin denně, takže má každý Wat příkonu velký vliv na celkovou spotřebu a útratu za energie. Nikdy filtraci nevypínejte, jinak Vám začnou ve velkém náhle hynout filtrační bakterie.

Pokud již máme vyřešenou filtraci a voda je prostá mechanických nečistot a jedovatých sloučenin, je na čase začít řešit čistotu vody. Tu můžeme snadno vyřešit pomocí jezírkové UV lampy, která odstraní všechny zárodky řas a zákaly. Nasazuje se na hadici filtru a ozařuje veškerou vodu, která jí protéká. Všechny spóry řas jsou tak zničeny a nehrozí zelená voda v jezírku. Pro jezírka s rybami použijte 3W na 1000l vody, tzn. že pro naše jezírko o objemu 10 000 l použijte UV lampu o výkonu minimálně 30W.

jezírková UV lampa

Pokud jste vše správně zapojili dle doporučení výše, můžete se těšit na podstatně čistší vodu, což ryby velmi ocení.