Nemoci koi kaprů

Existuje celá řada onemocnění koi kaprů. podívejte se na seznam nejběžnějších a nejzávažnějších onemocnění koi kaprů. U každého onemocnění popíšeme příznaky a možnosti léčby.Jarní virémie (SVC)

Jinak se této virové nemoci říká také infekční vodnatelnost. Projevuje se nafouknutím břišní dutiny, odstáváním šupin, vypoulením očí. Zpočátku je ryba apatická a drží se mimo hejno. Jakmile si všimneme příznaků jako je nafouklé břicho, je již pozdě na léčbu. Rybu co nejrychleji odlovte od ostatních.

Choroba se vyskytuje, pokud je teplota vody mezi 12 a 16 °C. Tedy většinou na jaře. Účinnou prevencí je tedy co nejvíce zkrátit čas, kdy voda dosahuje těcho kritických teplot. To můžeme zajistit přihříváním vody v jezírku pomocí jezírkového topení. Dalším preventivním opatřením je nákup KOI pouze u spolehlivých chovatelů.

KOI herpes virus

Další velmi nebezpečná virová nemoc koi kaprů je herpes virus. Onemocnění se projevuje rozpadem žaber. Ryby jsou apatické, mají poškozenou slizovou vrstvu a špatně se pohybují.

Ani toto onemocnění se nedá léčit. K onemocnění dochází při teplotách mezi 18 a 30 °C. Pokud onemocnění vypukne, je potřeba dodržet přísnou karanténu, nemoc se snadno přenáší.

Zaplísnění

U koi kaprů nejčastěji dochází k zaplísnění žaber nebo různých částí povrchu těla. Zaplísnění žaber se projevuje tak, že ryby lapají po dechu při hladině. Zaplísnění povrchu těla poznáme podle bílých povlaků. Léčba se provádí koupáním v lázni s přípravkem proti plísni. Poraďte se s veterinářem.

Nádory (tumory)

Nádory mohou vznikat u starších ryb, nejčastěji na břiše. Projevuje se to zvětšením břicha. Tumor bohužel nelze léčit. Může vznikat například, pokud se ryba nevytře.

Paraziti

U koi kaprů existuje velké množství parazitů. Dělíme je na vnější a vnitřní, podle toho, které části ryb napadají. Příznaky jsou různé a specifická je i léčba každého druhu parazita.

Nejdůležitější je prevence, tedy předcházet nemocem. To znamená především nákup koi kaprů pouze u spolehlivých dodavatelů. Důležité je také správné krmení koi a dobrá kvalita vody v zahradním jezírku.